sobota, 11 października 2014

Giełda, Waluty, Towary i Ziemia – aktualizacja październik 2014



Dawno już nie było żadnego nowego wpisu, na co zwracało mi już kilka osób to postaram się szybko coś napisać a będzie to naprawdę podsumowanie tego co się dzieje.

1.  Waluty

Prognoza którą zrobiłem w lutym 2013 roku jak najbardziej aktualna:



Docelowo EURUSD leci na 1.15 albo nawet na 0.95, powody nawet znalazły się w fundamentach. FED kończy programy drukowania pieniędzy zwane QE i szykuje się do podwyżek stóp procentowych, zaś EBC dopiero się rozpędza z tymi programami więc wniosek jest oczywisty. Dalsze umocnienie dolara i spadek wartości euro. Limitami będą według mnie technika, a więc jeden z tych dwóch poziomów które podałem. Czasowo trochę to jeszcze potrwa…..
EURPLN podszedł ładnie w okolice 4.4 w czerwcu 2013 roku i się odbił od tego poziomu, teraz należy czekać przebicia się przez okolice 4.04, wtedy ta para walutowa spadnie naprawdę nisko….

2. Srebro i złoto

Efektem umacniającego się dolara jest spadek wartości srebra i złota.

Zgodnie z prognozą lecimy w dół:


Pierwszymi przystankami może być 1100$ dla złota i 16$ dla srebra. I do tych poziomów prawie już doszło, ponieważ droga umacniania się dolara jeszcze daleka to ciekawe czy jednak nie pojedziemy na dalsze poziomy zgodnie z prognozą na 750$ da złota i 7$ dla srebra. Powtórzę, przy tych poziomach naprawdę warto część pieniędzy zamienić na coś co ma prawdziwą wartość jak chociażby metale szlachetne……

3. Wzrost cen ziemi rolnej

Pisałem w licpu 2013 roku że jest to jedna z lepszych długoterminowych metod na pomnażanie kapitału z ostatnich 20lat.


I pomimo spadku cen ziemi budowlanej, spadku cen mieszkań ziemia rolna drożeje. A co ciekawsze to nawet ostatnio można by powiedzieć że wzrost cen przyspieszył i jest to około 20 procent rocznie. Do szczytu bańki jeszcze brakuje a będzie to około 2016 roku kiedy to obywatele Unii Europejskiej będą mogli swobodnie kupować ziemię w Polsce. Już pewnie za pół roku wszystkie media będą o tych wzrostach się ekscytowały jak swego czasu w 2008r wzrostami cen mieszkań. Wtedy jeszcze podkręcą atmosferę i „ubiorą” co niektórych w posiadanie ziemi. Szacuję że średnia cena gruntu które teraz ogółem wynosi 32.4k według GUS osiągnie swój maksymalny poziom gdzieś w okolicach 40-45k/ha. Oczywiście ceny w zależności od regionu i klasy ziemi będą się różnić.


4. Giełda

Dla przypomnienia dwa wpisy:

I mimo tego że giełdą naprawdę się bardzo interesuję to jednak czasowo przestrzeliłem się z prognozą dla amerykańskiego rynku aż o rok! Według mnie zaczęła się duża korekta która sprowadzi indeks amerykański sp500 gdzieś w okolice 1570-1680 punktów i to w krótkim czasie. Potem oczywiście wzrosty które skończą się gdzieś w okolicach 2500 punktów na sp500 po którym wystąpi niechybnie jakieś wielkie boom. Biorąc pod uwagę że dolar będzie wtedy mega drogi i akcje mega drogie to znaczy że gospodarka amerykańska dostanie takiego kopa jakiego w historii jeszcze nigdy nie dostała bo za około 1-2 lata dolar powinien zacząć mega spadki (EURUSD nawet do poziomu 3.5!!)  jednocześnie ze spadającą giełdą – jednym słowem będzie to odwrót od wszystkiego co amerykańskie. Ale to będzie dopiero za jakiś czas…. Tak mówi technika, a rzeczywistość pokaże.

2 komentarze:

  1. Możliwe ze spadki na sp500 się zakończyły i nie dolecimy teraz do 1600, zobaczymy, alternatywnie teraz spadek do około 1730... Lub powrót do zostawionej luki na 1995 lub powrót do wzrostów wszechczasow. Sytuacja nie jest jasna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak widać luka na pewno dzisiaj zostanie zakryta, na NASDAQ już to się udało wczoraj, jeszcze DJ i sP500. Pytanie tylko czy zakończy się to zakryciem luki czy też lecimy na nowe szczyty. Odpowiedź będzie dzisiaj po FOMC.

    OdpowiedzUsuń